NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA ODNOŚNIE NASZYCH WYPIEKÓW I PIEKARNI.
Jak powstał Pochleb?
Zauważyliśmy, że na rynku nie było chleba bezglutenowego, który byłby naprawdę smaczny. Powstały przepisy, które w przypływie kreatywności zupełnie same pojawiły się w głowie. Chociaż były przeszkody, bo zaczynaliśmy z zerowym budżetem i niewielkim doświadczeniem to pomogła cała rodzina. Tak właśnie w gronie rodzinnym rozpoczął się ten koncept. Nadal jesteśmy firmą rodzinną. To dzięki wspólnej pracy byliśmy w stanie stworzyć nasze miejsce pracy, które stało się naszą pasją.
Jakie jest pieczywo z naszej bezglutenowej piekarni Pochleb?
Dlaczego nasz chleb bezglutenowy jest droższy niż ten z marketu?
Aby finalny produkt był zadowalający musi się składać z wysokiej jakości składników, a żeby powstał i mógł dotrzeć do klienta potrzebna jest praca naszego zespołu. Surowce bezpieczne, poświęcony czas, praca oraz wiedza są składowymi ceny.
Sieciowe piekarnie z ogromnym przerobem mieszają setki chlebów w maszynie, którą obsługuje jedna osoba. Produkt jest szybko wyrobiony i często omija naturalne procesy wzrostu, a dodatek proszkowanego zakwasu to tylko hasło reklamowe.
Nasz produkt wymaga czasu i nakładu pracy, ale jesteśmy dumni ze smaku i struktury naszego pieczywa. Nie zawyżamy sztucznie cen produktów, dostarczamy jakość w najlepszej cenie.
Dlaczego nie pieczemy więcej? Dlaczego chleb się tak szybko kończy?
Nasza piekarnia to manufaktura, a nie masowa produkcja. Jest to powodem ograniczonej ilości produktów. Jest Was bardzo wielu, a nas jedynie kilkoro. Jeśli chcesz mieć pewność, że dostaniesz swoje ulubione pieczywo, zamów chleb i ze spokojem odbierz w godzinach otwarcia sklepu stacjonarnego.
Czy wszystkie nasze produkty są bezglutenowe?
Tak. Cała oferta naszego pieczywa jest w pełni bezglutenowa. Chleby, bułki i wszystkie nasze wypieki oraz inne produkty, które sprzedajemy są w pełni bez glutenu.
Czy jesteśmy bezpieczni dla osób z celiakią?
Wszystkie nasze produkty są odpowiednie dla osób z celiakią i na diecie bezglutenowej. Używane przez nas mąki i półprodukty posiadają certyfikat Przekreślonego Kłosa lub pochodzą od świadomych producentów, którzy badają zawartość glutenu w każdej partii. Dla większej wiarygodności w bezpieczeństwo naszych produktów przystąpiliśmy do programu MENU BEZ GLUTENU i podlegamy kontroli Polskiemu Stowarzyszeniu Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
Czy pieczywo certyfikowane jest przekreślonym kłosem?
Dla transparentności wybraliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej w programie Menu Bez Glutenu. Na razie jeszcze nie wykupowaliśmy certyfikatu, jednak nasze pieczywo jest w pełni bezglutenowe i bezpieczne dla osób z celiakią.
Dlaczego pieczemy na zakwasie?
Świeży zakwas przygotowany z wody i mąki, następnie poddany wielogodzinnej fermentacji produkuje kultury bakterii i dzikie drożdże. Chleb na zakwasie jest zdrowszy niż chleb na drożdżach: pomaga odbudować korzystną florę bakteryjną przewodu pokarmowego człowieka, ma niższy indeks glikemiczny i dłużej zachowuje świeżość.
Czy pieczywo jest wegańskie?
Tak. Przy produkcji nie używamy ŻADNYCH produktów odzwierzęcych i to się nie zmieni.
Czy pieczywo nie zawiera mleka?
Nie dodajemy mleka do żadnych naszych wypieków. Na produkcji nie używamy produktów odzwierzęcych.
Czy pieczywo zawiera cukier?
Nie dodajemy cukru do naszego pieczywa. Nie jest on potrzebny, gdyż nasze pieczywo wyrasta na zakwasie. W chlebie owsianym i melasowym oraz bułkach sezamowych jest dodatek melasy/syropu z agawy jako dodatek smakowy, jednak większość produktów nie zawiera cukru.
Jaki termin przydatności ma pieczywo?
Nasze chlebki dostają termin przydatności 5 dni od daty produkcji. Jednak można go wydłużyć przez mrożenie, co robi wiele klientów.
Jak zachować świeżość chleba?
Polecamy go trzymać w suchym miejscu albo w lodówce, najlepiej owiniętego w pergamin lub ściereczkę bawełnianą. Chleb powinien mieć dostęp do powietrza. Wyjęty z opakowania można spożywać dłużej, chleb na zakwasie potrafi wytrzymać nawet do dwóch tygodni.
Jak odświeżyć pieczywo?
Każde pieczywo czy pszenne czy bezglutenowe się starzeje. Jeśli jest bez konserwantów szybciej ulega zeschnięciu lub stwardnieniu. Można jednak sobie z tym poradzić poprzez tostowanie, odgrzewanie na patelni lub w piekarniku. Więcej o tym na naszym blogu już wkrótce.
Czy pieczywo można mrozić?
Nasi klienci z powodzeniem mrożą chleb. My kroimy go przed zamrożeniem i rozdzielamy kromki pergaminem, pomaga to uniknąć kruszenia się pieczywa po rozmrożeniu.
Co to mąka sorgo?
Sorgo jest zbożem bezglutenowym uprawianym już od tysięcy lat i jest pełne właściwości prozdrowotnych.
Dlaczego używamy gumy guar i co to jest?
Choć jej nazwa brzmi dość… chemicznie, to jest w stu procentach naturalnym składnikiem. Pozyskiwana jest z bielma nasion rośliny potocznie zwanej guar. Nadaje naszemu pieczywu sprężystość i odpowiednią strukturę.
Informacja o alergenach?
W naszej piekarni używamy orzechów i sezamu.
Z jakich składników jest chleb?
Nasze pieczywo ma prosty skład - woda, mąki bezglutenowe, sól oraz zakwas. Do oferty dodaliśmy także chleby na drożdżach zamiast zakwasu lub z mieszanką obu. Poza tym do smaku dodajemy naturalne dodatki smakowe jak ziarna, orzechy, przyprawy, syrop z agawy lub melasa, itp., by stworzyć unikalne w smaku bochenki.
Jaki chleb dla dziecka?
Nasi klienci bardzo często dla swoich dzieci wybierają chleby jasne - Codzienny, Dyniowy, Popularny, Rodzinny.
Jaki chleb dla cukrzyka / o obniżonym indeksie glikemicznym?
Obecnie nie mamy chleba dedykowanego dla cukrzyków, jednak chleb bezglutenowy ma niższy indeks glikemiczny niż tradycyjne wypieki. Również chleb na zakwasie niż ten na drożdżach.