Pierogi bezglutenowe - to proste, poznaj nasz sposób krok po kroku.
Tradycyjna Wigilijna wieczerza, poza dorocznym spotkaniem z bliskimi, jest także celebracją smaków, na które zawsze czekamy. Pierniczki, barszcz, makowe ciasta, pierogi... Tak, to właśnie tradycyjne pierogi są szlagierem każdych Świąt. Wiemy, że pierogi bezglutenowe do zakupu nie zawsze odpowiadają klientom, bo farsze są równie ważne co ciasto, a każdy ma swoje upodobania. Natomiast poszukiwanie przepisu na bezglutenowe ciasto pierogowe bywa żmudne i nie raz kończy się fiaskiem. Dobranie odpowiednich mąk jest kluczowe, ale to nie wszystko. Pracując w piekarni wiemy, że nawet inna partia tej samej mąki potrafi zupełnie zmienić bezglutenowe wypieki, więc wciąż nieco modyfikujemy przepisy. To sprawia, że dwie osoby z tego samego przepisu mogą osiągnąć różne rezultaty.
Staramy się jak najbardziej ułatwić kuchenne zmagania naszych klientów. Jeśli wciąż szukasz przepisu na idealne ciasto bezglutenowe, a nic się nie udaje, nie masz czasu na przygotowania, a gotowe pierogi bezglutenowe ze sklepów Ci nie smakują, to mamy dla Ciebie rozwiązanie. Jak co roku przygotowanie smacznego ciasta zostaw nam.
Z naszym surowym ciastem bezglutenowe pierogi wymagają nie aż tak dużo wysiłku. Ręcznie lepione pierogi to jest tradycja i przygotowywanie ich wspólnie w bliskim gronie jest sposobem na spędzenie razem miłych chwil, tym bardziej bez stresu o przepis na udane ciasto pierogowe. Można wybrać duży rozmiar lub ulepić małe uszka do barszczu i zdecydować o ilości oraz smaku farszu.
SPIS TREŚCI
1. Bezglutenowe pierogi doskonałe z surowego ciasta.
- Kilka słów o składzie produktu.
- Ile pierogów wychodzi z porcji?
2. Jak przygotować pierogi bezglutenowe z surowego ciasta?
- Przygotowanie i wyrabianie ciasta.
- Porcjowanie ciasta.
- Wałkowanie porcji ciasta.
- Lepienie pierogów.
- Gotowanie pierogów.
- Odgrzewanie.
3. Jak mrozić i odmrażać pierogi oraz surowe ciasto na pierogi bezglutenowe?
- Mrożenie i rozmrażanie całego ciasta na surowo.
- Mrożenie i gotowanie pierogów.
IDEALNE CIASTO PIEROGOWE OD PIEKARNI POCHLEB.
Smaczne pierogi są możliwe w wersji bezglutenowej. Odpowiednie ciasto jest do tego kluczem. Co używamy zamiast mąki pszennej? Kiedyś używaliśmy mąki gryczanej. Jednak gryczane ciasto jest bardzo charakterystyczna w smaku i nie każdemu smakuje. Dlatego teraz zastępujemy mąkę pszenną mąką ryżową lub sorgo w towarzystwie mąki ziemniaczanej. Dodatkowo łuska babki jajowatej zlepia je równie dobrze jak gluten pszenny. To wszystko składa się na delikatne ciasto, a zarazem elastyczne, w smaku neutralne. Co pozwala podać na stół bezglutenowe pierogi wigilijne jak tradycyjne polskie pierogi, które każdemu zasmakują.
Pierogi bezglutenowe ciasto skład:
Woda / Skrobia ziemniaczana /
Mąka ryżowa lub mąka sorgo (wybierz opcję wersji ciasta dla siebie) /
Łuska babki jajowatej / Olej słonecznikowy / Sól Kłodawska
Porcja ciasta 800 gram starcza na około 45 szt. średnich pierogów.
Surowe ciasto do własnego wyrobu pierogów - Sklep online
PROCES PRZYGOTOWANIA PIEROGÓW BEZGLUTENOWYCH KROK PO KROKU.
Najpierw trzeba zaznaczyć, że ciasto to należy przechowywać w lodówce do momentu użycia. Jeśli planujesz je dłużej przetrzymać można je zamrozić, ale o tym przeczytasz zaraz, najpierw przygotowujemy pierogi.
KROK 1 Po wyjęciu z lodówki ciasto trzeba doprowadzić do temperatury pokojowej.
W tym celu wystarczy zostawić je na jakiś czas na blacie.
Jeśli się śpieszysz to możesz w jedną miskę wlać ciepłą wodę (nie wrzątek), a drugą mniejszą miskę z ciastem nakrytą folią spożywczą, włożyć do niej. Taka ciepła kąpiel wodna sprawi, że ciasto szybciej się ogrzeje.
KROK 2 Wyrabiamy ciasto ręcznie dłońmi. Ciasto wyrabiamy do momentu aż nabierze elastyczności.
Podczas wyrabiania najlepiej podsypać je delikatnie mąką ziemniaczaną lub tapioką.
KROK 3 Ilość ciasta do rozwałkowania wydzielamy sobie. Porcjowanie na mniejsze części ułatwia to zadanie.
Porcję ciasta wałkujemy na około 2mm.
Przy wałkowaniu tak jak przy wyrabianiu blat i ciasto z wierzchu podsypujemy delikatnie mąką ziemniaczaną lub tapioką.
Nie powinna być to duża ilość mąki. Wystarczy około łyżka mąki ziemniaczanej lub tapioki na wałkowaną porcję.
KROK 4 Wycinamy pierogi i zdejmujemy nadmiar ciasta pierogowego.
Do wycinania możemy wykorzystać szklankę. Rozmiar pierogów zależy tu od nas. Można zrobić małe uszka lub duże tradycyjne pierogi.
Jak widać na zdjęciach, mimo że jest to delikatne ciasto to jest na tyle elastyczne, że bez problemu poddaje się obróbce.
KROK 5 Na środek wyciętych kółek z ciasta nakładamy farsz i lepimy pierogi.
Możesz sam zdecydować jaki smak Ci odpowiada i czy będzie duża ilość farszu, a może mniejsza.
Jeśli sam nie lubisz formować pierogów to są dostępne specjalne formy w różnych rozmiarach do lepienia pierogów.
Lepione pierogi potrafią rozlecieć się przy gotowaniu, dlatego upewnij się, że dobrze zlepiłeś ze sobą ciasto.
KROK 6 Zlepione pierogi wkładamy delikatnie do gorącej wody. Gotujemy w osolonej wodzie około 3 minuty na wolnym ogniu. Do wody poza solą można też dodać łyżkę tłuszczu.
Wyjmować przy pomocy cedzaka.
To wszystko! Smaczne pierogi bezglutenowe gotowe!
Nasze pierogi na zdjęciu są to pierogi ruskie. Okrasiliśmy je cebulką i posypaliśmy pieprzem. Dla nas top farsze na pierogi wigilijne bezglutenowe, poza ziemniaczanym, to oczywiście kapusta z grzybami. Polecamy także spróbować słodkie farsze np. jabłkowy lub makowy.
Jeśli potrzebujesz więcej pomocy przy bezglutenowej Wigilii i lubisz smacznie zjeść to sprawdź inne wigilijne bezglutenowe produkty od nas. Zachęcamy Cię do sprawdzenia:
Przepis na kruche pierniczki bezglutenowe
link 20.12.2022
JAK MROZIĆ I ODMRAŻAĆ BEZGLUTENOWE PIEROGI ORAZ SUROWE CIASTO NA PIEROGI BEZGLUTENOWE?
Ciasto nadaje się do mrożenia i wydłuża jego przydatność. Generalnie surowe ciasta mrozi się najdłużej do 3 miesięcy. Im szybciej je zużyjemy tym smaczniejsze pozostanie.
JAK MROZIĆ? Ciasto można poporcjować na mniejsze części wg uznania i zapakować w woreczki foliowe.
JAK ROZMRAŻAĆ? Ciasto należy rozmrażać w temperaturze pokojowej tzn. pozostawić na blacie. Rozmrażanie nie powinno być gwałtowne. Następnie, żeby przygotować z niego pierogi postępujemy dokładnie tak samo jak ze świeżym ciastem.
Gotowe pierogi również można zamrozić na surowo oraz po wstępnym gotowaniu. Przygotowanie Wigilii zajmuje dużo czasu i takie przygotowanie z wyprzedzeniem może ułatwić przedświąteczną gonitwę z czasem.
JAK MROZIĆ? Na płaskim naczyniu podsypanym mąką bezglutenową ułożyć pierogi, tak by się ze sobą nie stykały. Dzięki temu się nie skleją. Włożyć tak do zamrażarki i po kilku godzinach przesypać do woreczka. Jeśli pierogi są już ugotowane dodatkowo do pierwszego mrożenia delikatnie je spryskaj neutralnym w smaku olejem.
JAK ROZMRAŻAĆ? Nie rozmrażaj. Od razu wrzuć pierogi do wrzątku i gotuj kilka minut od wypłynięcia.
eva
Witam, nie ma podanych dokładnych proporcji. Czy mak ma byc po tyle samo gr?